$160

Apples for a day

Enough apples to serve the WHOLE SCHOOL for one day

Everyday children in our school come to school hungry.  With nothing or barely enough in their lunch bags.  In a recent survey of the children themselves, nearly 40% say they do not come to school with enough to eat and nearly 30% say there isn't enough to eat at home.  Every week our staff work to feed 500 hungry tummies each day.

Feed a Classroom for a week

Enough apples, cheese and crackers to feed a classroom for a a WHOLE WEEK.

THE OPTIONS:

$60

Feed a  Classroom for a Month

Enough apples, cheese and crackers to feed a classroom for a a WHOLE MONTH.

$75

$35

Feed a  Classroom for a day

Enough apples, cheese and crackers to feed a classroom for a day.

HOW YOU CAN HELP

Feed the Whole School for a Day!

Enough apples, cheese and crackers to feed a THE WHOLE SCHOOL for a day

Copyright © Forest Hill Snack Program. All rights reserved.

Cheese for a day

Enough cheese to serve the WHOLE SCHOOL for one day

$100

$7

This Valentine's Day - give a gift from the heart. Buy a snack for a child. Or a classroom. Or fill hungry tummies in a whole school for a day.​ Roses will fade, chocolates will be forgotten - but the feeling you get from helping a child reach their potential will last a lifetime.

Website happily donated by